Strona główna » RTV » Jaki przetwornik w słuchawkach bezprzewodowych dousznych wybrać, aby cieszyć się najwyższą jakością dźwięku?

Jaki przetwornik w słuchawkach bezprzewodowych dousznych wybrać, aby cieszyć się najwyższą jakością dźwięku?

Na rynku istnieje wiele rodzajów słuchawek, które różnią się między sobą nie tylko parametrami czy ceną, ale także rodzajem zastosowanego przetwornika. Wpływa to na sam wygląd słuchawek, gdyż ich konstrukcja dopasowana jest do rodzaju przetwornika, co widoczne jest po budowie muszli słuchawkowych. Wiele rankingów słuchawek bezprzewodowych dousznych uwzględnia informację na temat rodzaju przetworników, dopasowując modele pod tym kątem do ich zastosowania. Najlepsze słuchawki bezprzewodowe douszne na przykład do przestrzeni miejskiej to te o zamkniętej budowie, lecz wybór zależy od wielu czynników i preferencji.

dobre słuchawki bezprzewodowe douszne

Jakie są rodzaje przetworników i jak działają?

Zastanawiając się nad wyborem, jakie słuchawki bezprzewodowe douszne będą najlepsze dla naszych potrzeb należy w pierwszej kolejności określić, do jakich celów przede wszystkim mamy zamiar ich używać. Nie chodzi tu tylko o słuchanie muzyki, ale o to, w jakich warunkach będziemy ich używać – w domu, pracy, czy na zewnątrz. Z tego względu, biorąc pod uwagę wygłuszenie, możemy wybrać rodzaj przetwornika spośród:

  • otwartych (open-back)

Przetwornik w tym przypadku znajduje się w komorze akustycznej, co sprawia, że wszelakie fale odbite wyrzucane są na zewnątrz. Modele otwarte najczęściej zapewniają renderowaną przestrzeń. Niestety jednak ich minusem jest brak wygłuszenia otoczenia, więc wszelkie dźwięki z zewnątrz nie są izolowane. Dodatkowo, odprowadzanie fal na zewnątrz powoduje, że dźwięk ze słuchawek jest także słyszalny dla otoczenia, więc nie są to słuchawki do przestrzeni publicznej. Modele otwarte należą do tańszych słuchawek bezprzewodowych dousznych.

  • zamkniętych (closed-back)

Modele zamknięte to najlepsze bezprzewodowe słuchawki douszne, gdy chodzi o jakość dźwięku w przestrzeni publicznej. Zapewniają w większości pełną izolację od otoczenia, dzięki muszli pozbawionej otworów. Dźwięki nie są odprowadzane na zewnątrz, więc nie przeszkadzamy innym użytkownikom przestrzeni. Minusem jest, że w efekcie może występować problem ze zwężeniem sceny oraz wrażeniem napowietrzenia, co przekłada się na słabsze pozycjonowanie dźwięków. W konsekwencji niektóre dźwięki mogą się zacierać i zlewać ze sobą.

  • półotwarte (semi-open)

W rankingach słuchawki bezprzewodowe douszne o półotwartej konstrukcji występują stosunkowo często, ponieważ to modele łączące cechy zamkniętych i otwartych egzemplarzy. Ich działanie opiera się na tym, że część fal jest odprowadzona na zewnątrz, a część blokowana wewnątrz. Cechują się zredukowaną ilością otworów dyfuzyjnych oraz stabilnością barwy dźwięku. Dobrze radzą sobie z niskimi pasmami, gwarantując zbalansowany dźwięk.

Co jeszcze warto wziąć przy zakupie słuchawek bezprzewodowych dousznych?

Przy zakupie najlepszych bezprzewodowych słuchawek dousznych należy wziąć pod uwagę także technologię wykonania przetwornika. Głównym założeniem w tym przypadku jest sposób kreacji i rozchodzenia się fali akustycznej, co wpływa na jakość dźwięku oraz odczucia związane z odbiorem. Wyróżniamy słuchawki:

  • dynamiczne (elektrodynamiczne);
  • planarne (magnetodynamiczne, magnetostatyczne, planarnomagnetyczne, ortodynamiczne, omnidynamiczne, izodynamiczne);
  • elektrostatyczne;
  • piezoelektryczne;
  • konstrukcje hybrydowe i niestandardowe;

Słuchawki jako narzędzie do codziennego użytku powinny być komfortowe. Ważna jest z tego powodu ich budowa i jakość wykonania. Możemy wybierać spośród słuchawek nausznych, wokółusznych, dokanałowych i dousznych. Najlepsze słuchawki bezprzewodowe douszne to takie, które mają miękkie wykończenie na części wewnętrznej oraz kształt dopasowany do małżowiny usznej. Dzięki temu będą stabilne i wygodne, nawet przy długich godzinach użytkowania. Wiele rankingów słuchawek bezprzewodowych dousznych poleca przy tym profesjonalne słuchawki studyjne, które zapewniają wysoką jakość dźwięku i wykonania.

Dobre słuchawki bezprzewodowe douszne – polecane modele z przetwornikiem dynamicznym

Rankingi słuchawek bezprzewodowych dousznych polecają w dużej mierze słuchawki z przetwornikiem dynamicznym. Ten rodzaj jest, bowiem najbardziej uniwersalny. Zapewniają one duży przekrój cenowy i jakościowy, gdyż są łatwe w produkcji oraz możliwe do dostosowania do różnego rodzaju brzmienia. Ich podstawę stanowi membrana i cewka z magnesem oraz zawieszenie – taką samą konstrukcję wykorzystuje się w głośnikach. Dobre słuchawki bezprzewodowe douszne z przetwornikiem dynamicznym można zakupić już od kilkudziesięciu złotych, chociaż widełki cenowe zaczynają się od kilku złotych za parę.

Polecane spośród słuchawek dousznych z przetwornikiem dynamicznym są SAVIO TWS-01 Biały. Słuchawki są niewielkie i lekkie, zapewniają dzięki temu komfort w użytkowaniu. Mają w zestawie pilot z wbudowanym mikrofonem dla możliwości prowadzenia rozmów telefonicznych oraz kontrolowanie głośności i playlisty utworów.

Ze zbliżonej półki cenowej popularne są także słuchawki JBL Tune 220 TWS. Są wykończone miękkim i przyjemnym w dotyku tworzywem dla komfortu użytkowania. Korzystają z połączenia bluetooth 5.0. oraz profilu bluetooth A2DP, AVRCP i HFP. Naładowanie wystarcza na 3 godziny ciągłej pracy, a zasilanie z etui na 16 godzin. JBL Tune 220 TWS wykorzystują technologię Pure Bass Sound oraz umożliwiają korzystanie z połączenia z asystentem głosowym, jak Siri Google.

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe douszne – polecani producenci

Polecane słuchawki bezprzewodowe douszne to najczęściej popularne marki, które zajmują się głównie produkcją sprzętu elektronicznego i akcesoriów, jak Samsung czy Huawei. W przypadku marek, które tworzą sprzęt do telefonów można zakupić ich słuchawki w niskich cenach. Tanie słuchawki bezprzewodowe douszne nie są złe, ale spełniają najprostszą funkcję i nie gwarantują zbyt wysokiej jakości dźwięku oraz wykonania. Dobre słuchawki bezprzewodowe douszne najczęściej są ze średniej i wyższej półki cenowej, ale zapewniają długotrwałość oraz wyższą jakość dźwięku, dzięki lepszym komponentom i większej różnorodności w budowie. Zastanawiając się, jakie słuchawki bezprzewodowe douszne zamówić, powinniśmy wziąć pod uwagę liderów w branży – AKG, Samsung czy JBL. Oferują oni słuchawki bluetooth wysokiej jakości, by zapewnić najlepsze wrażenia audio, a ceny są zróżnicowane.

Jaki przetwornik w słuchawkach bezprzewodowych dousznych wybrać, aby cieszyć się najwyższą jakością dźwięku?
Oceń artykuł