Strona główna » Odchudzanie » Jak zmniejszyć apetyt

Czy można skutecznie zmniejszyć apetyt?

Każda osoba, która zmaga się z nadmiarem kilogramów i marzy o tym, by schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę wie doskonale, że nadmierny apetyt jest w stanie zniweczyć wszystkie wysiłki włożone w trening i ćwiczenia na brzuch. Nic więc dziwnego, że zastanawiamy się, w jaki sposób możemy zmniejszyć swój apetyt i zapanować nad atakami wilczego głodu. Czy jednak jest to możliwe?
 

Nadmierny apetyt – poznaj jego przyczyny

jak zmniejszyć apetyt
Spora liczba osób decydujących się na odchudzanie ma problem z nadmiernym apetytem, któremu nie potrafią się oprzeć. Zastanawiają się więc jak skurczyć żołądek i zapomnieć o problemach. Tymczasem to nie jest dobra droga.
Aby zahamować apetyt trzeba zdać sobie sprawę czego jest on znakiem. Postaramy się więc odpowiedzieć na to pytanie.
Nadmierny apetyt to sygnał, że naszemu organizmowi brakuje energii lub cennych składników odżywczych. Pojawia się wtedy, gdy poziom cukru we krwi jest niewystarczający. Dlatego też, zamiast zastanawiać się jak powstrzymać apetyt zadbajmy o to, by zaspokajać go w zdrowy, racjonalny i nietuczący sposób. Tym bardziej że jest to możliwe.

 

Dieta to nie głodówka

Bardzo często zdarza się tak, że osoby, które podejmują decyzję o rozpoczęciu odchudzania z dnia na dzień narzucają sobie bardzo restrykcyjną dietę, z której eliminują wiele cennych składników odżywczych. Nie da się ukryć, że nie jest to dobry sposób na odchudzanie. Organizm otrzymuje bowiem zbyt mało kalorii, by prawidłowo funkcjonować. Sprawia to, że osoby, stosujące restrykcyjne głodówki chudną jedynie w pierwszym okresie wprowadzenia diety. Później ich metabolizm zwalnia jeszcze bardziej, ponieważ organizm przełącza się na „tryb oszczędzania” i magazynuje zapasy.
Co więcej, często podczas tak restrykcyjnej diety pojawia się nadmierny apetyt. Nasze ciało chce bowiem uzupełnić niedobory co sprawia, że rzucamy się na niezdrowe jedzenie w nadmiernej ilości i tym samym niweczymy efekty ćwiczeń i diety.

Co więc jeść, żeby schudnąć? Przede wszystkim w naszej diecie nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych produktów takich jak makarony, ryże czy ciemne pieczywo. Produkty te są bowiem źródłem węglowodanów złożonych. To właśnie one odpowiadają za cukier we krwi utrzymując go na tym samym poziomie aż do kolejnego posiłku. Są więc odpowiedzią na pytanie, jak ograniczyć słodycze.
 

Skuteczne sposoby na zahamowanie apetytu

Zastanawiając się jak zahamować apetyt musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest on całkowicie naturalnym komunikatem od naszego organizmu. Właśnie dlatego, jeśli nie chcemy łapczywie rzucać się na jedzenie musimy pamiętać o tym, żeby dostarczać sobie niezbędnej dawki energii oraz potrzebnych składników odżywczych i witamin.
Kluczem do zmniejszenia apetytu jest regularne spożywanie posiłków co 3 godziny. Dzięki temu poziom cukru we krwi nie spadnie drastycznie a my nie będziemy odczuwać silnej potrzeby zjedzenia czegoś słodkiego,
Posiłki powinny być zróżnicowane. Warto również zadbać o to, by zawierały cenny błonnik. Substancja ta nie tylko pozytywnie wpływa na przemianę materii, ale również daje nam uczucie sytości na długi czas, ponieważ pęcznieje w żołądku. Nie powinniśmy więc rezygnować ze spożywania dużej ilości owoców i warzyw. Kolejnym sposobem na to, by jeść mniej jest picie dużej ilości wody, która zapełni nasz żołądek, a jednocześnie doskonale nawodni organizm.

 

Czy tabletki hamujące apetyt działają?

Wiele osób, które zastanawiają się jak ograniczyć apetyt szuka ratunku w cudownych specyfikach reklamowanych w telewizji. Jak zmniejszyć apetyt
Czy jednak tabletki hamujące apetyt są rozwiązaniem?
Wszystko zależy od tego, po jakie specyfiki sięgniemy. Z całą pewnością nie warto decydować się na tabletki na apetyt niewiadomego pochodzenia. Bardzo często zawierają one bowiem w swoim składzie substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, a nawet uzależniać.
Niemniej jednak nie musimy obawiać się suplementów diety, które zawierają w sobie cenne pierwiastki wpływające na zahamowanie apetytu na słodycze. Takim składnikiem jest np. chrom. Dobrym pomysłem jest również przyjmowanie tabletek z błonnikiem – choć oczywiście dbanie o to, by nie zabrakło go w diecie jest z pewnością zdrowsze.

Podsumowując, dbanie o odpowiednie nawyki żywieniowe, regularne spożywanie posiłków, które dadzą nam energię na cały dzień może zminimalizować nasz apetyt na słodycze oraz niezdrowe przekąski. Warto więc zadbać o dobrze ułożoną dietę, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych składników. Dzięki niej ćwiczenia na uda oraz inne rodzaje podejmowanej przez nas aktywności fizycznej będą skuteczniejsze a sylwetka prędzej osiągnie oczekiwane wymiary.

Czy można skutecznie zmniejszyć apetyt?
5 (100%) 2 votes