Strona główna » Odchudzanie » Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska, przykładowy jadłospis oraz efekty stosowania

Posiadanie nadprogramowych kilogramów wpływa na nas bardzo negatywnie. Nie tylko czujemy się nieatrakcyjnie i jesteśmy pełni kompleksów, ale również odbija się to na naszym stanie zdrowia, samopoczuciu oraz kondycji. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym jak szybko schudnąć. Odpowiedzi na to pytanie możemy znaleźć w Internecie wiele. Niestety, nie wszystkie są wiarygodne.

Czy istnieje więc szybka dieta, która przyniesie oczekiwane efekty i pozwoli nam cieszyć się szczupłym ciałem? Okazuje się, że tak. Dla wielu osób sposobem na skuteczne odchudzanie stała się dieta kopenhaska. Opinie o niej są bardzo pozytywne. Poznajmy więc lepiej tę dietę odchudzającą. Być może stanie się sposobem na rozwiązanie także Twoich problemów z nadwagą?

Charakterystyka diety kopenhaskiej

Zanim rozpoczniemy szczegółowe zagłębianie się w dietę kopenhaską warto dowiedzieć się czym naprawdę jest. Wyjaśniamy więc. Jest to dieta odchudzająca, która trwa 13 dni. Podczas ich trwania spożywamy jedynie posiłki z góry ustalonego jadłospisu. Nie możemy pozwolić sobie na żadne odstępstwa czy drobne grzeszki. Tym bardziej, że dieta ta wyklucza całkowite spożywania alkoholu, produktów zbożowych czy słodyczy. Jest to więc dieta dla osób, które zastanawiają się jak schudnąć i mają sporą motywację.
W trakcie trwania diety spożywamy zaledwie 3 posiłki, w tym obiad w godzinach 12.00-14.00 i kolację, która powinna znaleźć się na naszych stołach nie później niż o godzinie 18.00.
Co ważne, posiłki z obiadu i kolacji możemy ze sobą zamieniać.
W diecie kopenhaskiej ogromne znaczenie ma picie 1,5 litra wody dziennie – nie powinno się o tym zapominać.
Po zakończeniu restrykcyjnej, 13 dniowej diety warto zadbać o niskokaloryczne i lekkie posiłki, które zapobiegną ponownemu tyciu. Słowem, jest to doskonały sposób na skuteczne odchudzanie oraz zmianę swoich nawyków.

Zasady diety

Dieta kopenhaska często nazywana jest również dietą „żelaznych zasad”, ponieważ jej wytyczne są jak widzimy dość szczegółowe i niezmienne. O wyżej wspomnianych porach jedzenia oraz ilości posiłków nie będziemy powtarzać.
Skupmy się wiec na zasadach dotyczących dozwolonych w diecie produktów. Są to przede wszystkim: chude mięso, jaja, warzywa oraz kawa i zielona herbata. Nie da się ukryć, że trudno z takiej ilości produktów stworzyć urozmaicony jadłospis, niemniej jednak, przy odrobinie samozaparcia powinno nam się to udać.
Kolejną niezwykle ważną zasadą jest wykluczenie z jadłospisu soli – nie powinniśmy więc doprawiać nią swoich potraw. Zamiast niej o wiele zdrowiej wykorzystać zioła takie jak tymianek, bazylia, papryka czy oregano. Wspomogą one szybkie odchudzanie a jednocześnie sprawią, że przygotowywane przez nas potrawy będą smaczne i aromatyczne co zwiększy prawdopodobieństwo ukończenia diety na odchudzony brzuch z sukcesem.
Musimy pamiętać, że dieta ta musi trwać 13 dni i nie powinno przerywać się jej w połowie czy skracać. Tylko wtedy pozwoli nam bowiem osiągnąć oczekiwane efekty. Dietę kopenhaską powinno się powtarzać nie częściej niż co dwa lata.

 

Dieta kopenhaska – przeznaczenie

Dieta kopenhaska to skuteczna dieta odchudzająca. Niestety, nie może być stosowana przez wszystkich – ze względu na to, że jest dietą dość restrykcyjną.
Przeznaczona jest więc przede wszystkim dla osób młodych, które cieszą się dobrą kondycją zdrowotną oraz samopoczuciem. Warto, aby stosowały ja osoby wykonujące lekką pracę – w przypadku osób pracujących fizycznie mała ilość kalorii w diecie może bowiem doprowadzić do omdleń lub problemów zdrowotnych.
Warto również dodać, że dieta ta nie jest wskazana dla osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, problemami z żołądkiem, ciężko pracujących oraz kobiet w ciąży.
Przeznaczeniem diety kopenhaskiej jest szybka utrata wagi i widoczne efekty. Właśnie z tego powodu nie powinna być przedłużana ponad okres 13 dni. Warto o tym pamiętać poszukując sposobu na utratę kilogramów.

Fakty i mity na temat diety kopenhaskiej

Jak w przypadku każdej diety odchudzającej również wokół diety kopenhaskiej narosło wiele mitów i półprawd. Warto się z nimi rozprawić by mieć pewność, że przestrzegamy jej we właściwy i co równie ważne, bezpieczny sposób.
Jednym z mitów jest opinia, która głosi, że dieta kopenhaska to tak naprawdę niezdrowe rozwiązanie, które ma służyć jedynie utracie wagi. Tymczasem prawda jest inna. Warto więc zdać sobie sprawę z tego, że jej głównym założeniem jest uregulowanie procesów metabolicznych. Co więcej, 13 dni restrykcyjnej diety sprawia, że łatwiej nam jest skończyć z podjadaniem oraz innymi niewłaściwymi nawykami.

Prawdą jest natomiast opinia, że jest to dieta dla osób młodych, zdrowych oraz prowadzących umiarkowaną aktywność. Może być ona bowiem wyzwaniem dla organizmu. Szczególnie w przypadku wykonywania przez nas ciężkiej pracy fizycznej lub wtedy gdy znajdujemy się w podeszłym wieku. W tych przypadkach warto znaleźć inną odpowiedź na pytanie jak schudnąć. Często jednak wystarczy po prostu jeść lżej i wyeliminować przetworzone, gotowe jedzenie.

Kolejnym mitem, który wiele osób przeraża jest opinia, że dieta kopenhaska może prowadzić do wycieńczenia i odwodnienia organizmu. Stać się może bowiem tak jedynie w przypadku nie przestrzegania jej zaleceń – szczególnie tego, które dotyczy picia dużej ilości wody. Zdrowe osoby, które zadbają o właściwe przestrzeganie reguł tej diety odchudzającej nie mają się czego obawiać, choć przez kilka pierwszych dni mogą czuć się nieco osłabione lub rozdrażnione. To naturalna reakcja organizmu na zmiany, które zaszły w sposobie odżywiania.

Przykładowy jadłospis diety kopenhaskiej

dieta kopenhaska
Ponieważ ograniczona liczba dozwolonych produktów nie daje zbyt dużego pola do popisu zwyczajowo przyjęło się, że w czasie diety po tygodniu zaczynamy powtarzać dania z dnia pierwszego. A więc dzień pierwszy i ósmy, drugi i dziewiąty itd to te same propozycje menu.
Posiłki zjadamy do godziny 18.00, obiad powinien zostać zjedzony w godzinach 12.00-14.00 Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis diety kopenhaskiej.

Dzień pierwszy oraz ósmy

 • śniadanie – kubek czarnej kawy z łyżeczką cukru
 • obiad – 1 lub 2 jajka ugotowane na twardo, szklanka szpinaku lub brokułów
 • kolacja – befsztyk wołowy, lekka sałatka wegetariańska

Dzień drugi oraz dziewiąty

 • śniadanie – kubek czarnej kawy z łyżeczką cukru
 • obiad – befsztyk wołowy z sałatką, można zjeść również owoc – jabłko, grejpfrut
 • kolacja – plasterek szynki (chudej), szklanka jogurtu naturalnego

Dzień trzeci oraz dziesiąty

 • śniadanie – kubek czarnej kawy z łyżeczką cukru
 • obiad – szklanka szpinaku lub brokułów + świeży owoc
 • kolacja – plasterek szynki, 2 jajka ugotowane na twardo + kilka liści sałaty zielonej

Dzień czwarty oraz jedenasty

 • śniadanie – marchewka utarta na tarce
 • obiad – ½ opakowania twarożku, średnia marchewka + 2 jajka na twardo
 • kolacja – sałatka ze świeżych owoców + kubek jogurtu naturalnego

Dzień piąty oraz dwunasty

 • śniadanie– kubek czarnej kawy z łyżeczką cukru
 • obiad– porcja gotowanej ryby (chudej – pstrąga lub dorsza)
 • kolacja – befsztyk wołowy + szklanka ugotowanego szpinaku bądź brokułów

Dzień szósty oraz trzynasty

 • śniadanie – kubek czarnej kawy z łyżeczką cukru
 • obiad – porcja niedużego kurczaka + kilka liści sałaty
 • kolacja – 1 lub 2 jajka na twardo, kubek jogurtu naturalnego

Dzień siódmy

 • śniadanie – kubek herbaty z łyżeczką cukru
 • obiad – porcja smażonego bądź gotowanego mięsa (chudego)
 • kolacja – warto nie jeść nic

 

Efekty diety kopenhaskiej, czyli co po diecie?

Bardzo ważnym elementem odchudzania z dietą kopenhaską jest to, co dzieje się po zakończeniu 13 dniowego okresu restrykcyjnej diety. Jej twórcy przekonują bowiem, że jest ona nie tylko odpowiedzią na to jak schudnąć, ale również pozwala na uregulowanie procesów metabolicznych organizmu. Aby nie zepsuć tego efektu trzeba zadbać o kompletną zmianę nawyków żywieniowych także po niej.
W dzisiejszych czasach wiele osób je szybko i często sięga po przekąski. To właśnie one, gotowe dania oraz podjadanie wieczorami prowadzą do nadwagi.
Warto więc wyzbyć się tych nawyków i zacząć jeść lekko.
Zaraz po zakończeniu diety kopenhaskiej żeby utrzymać jej efekty warto zdecydować się np. na dietę do około 1000-1200 kalorii. Unikać białego pieczywa, soli oraz ciężkich, tłustych dań i gotowych przekąsek.
Dzięki temu nie tylko wyrobimy w sobie zdrowe nawyki, ale również uda nam się zadbać o swoje zdrowie. Jeśli więc chcemy by ta wspaniała dieta na między innymi szczupłe uda przyniosła efekty na długo pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy wracać do starych przyzwyczajeń. Najlepszą motywacją z pewnością będzie fakt, że dzięki diecie kopenhaskiej uda nam się zgubić nawet kilkanaście kilogramów.

Podsumowując, jeśli decydujemy się na szybkie odchudzanie będzie to dla nas najlepsza dieta. Jej spektakularne efekty dają sporą dawkę motywacji, co więcej, rzadko kiedy osoby, które się na nią zdecydowały wracają do poprzedniej wagi i starych, niezdrowych nawyków żywieniowych.
Jeśli więc chodzi o diety odchudzające warto przyjrzeć się diecie kopenhaskiej. Efekty jej działania z całą pewnością okażą się dla nas zadowalające.

Przeczytaj więcej wartościowych wpisów na temat żywienia i diety na: https://radioklinika.pl/zywienie-i-dieta-zdrowe-odzywianie/

Dieta kopenhaska, przykładowy jadłospis oraz efekty stosowania
5 (100%) 2 votes